Aktualności

„LABORATORIUM MAJSTERKOWICZA” warsztaty branżowe dla uczniów szkół podstawowych

18 czerwca 2024 w Branżowym Centrum Umiejętności w Łukowie odbyły się warsztaty branżowe dla uczniów szkół podstawowych – „LABORATORIUM MAJSTERKOWICZA”. Naszą placówkę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łukowie, byli również przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie, szkoły podstawowej w Radoryżu Kościelnym oraz w Białej Podlaskiej.

Celem projektu było umożliwienie uczniom zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności zawodowych. Kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych. Pobudzenie w młodych ludziach samodzielnego, kreatywnego myślenia. To właśnie te umiejętności są  tak ważne w związku ze wzrostem innowacyjności oraz rozwojem technologicznym i to one decydują o rozwoju cywilizacyjnym.

Uczniowie podczas zajęć poznali zasady obróbki metali, ich właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne. Ćwiczyli różne metody obróbki: cięcie, gięcie, piłowanie, szlifowanie czy polerowanie. Mogli zdemontować sprzęt, który jest zepsuty i nie kwalifikuje się do naprawy, posortować jego oddzielne komponenty tak, aby mogły zostać zutylizowane poprawnie lub poddane recyklingowi.

Do ich dyspozycji był park maszynowy składający się z kilkudziesięciu maszyn, elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych do obróbki metalu. Do dyspozycji uczniów były takie urządzenia, jak: pilarka taśmowa do metalu, imadła ślusarskie, tokarka, szlifierka, gilotyna, giętarka do rur, zaginarka do blach, nożyce do blachy, pilniki, piły do cięcia metali, przecinaki, gwintowniki, młotki, punktaki.

Uczniowie odwiedzili również profesjonalny warsztat samochodowy w Zespole Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie. Tu pod okiem wykwalifikowanej kadry rozmontowali silnik samochodowy, poznali jego budowę oraz zasadę działania.

Zwieńczeniem pobytu młodzieży w BCU w Łukowie był udział w zajęciach z doradcą zawodowym, czyli badanie predyspozycji i zainteresowań zawodowych uczniów.

Mimo poważnego tematu, panowała tu przyjazna, kreatywna atmosfera, a o bezpieczeństwo uczniów dbała wykwalifikowana kadra, która służyła fachową radą i pomocą.

Warsztaty branżowe wpisują się w następujące obszary działalności BCU  w Łukowie, ślusarstwo, mechanika, obróbka skrawaniem:

OBSZAR II – działalność integrująco-wspierająca:
• wspieranie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczelni w nawiązywaniu współpracy z pracodawcami prowadzącymi działalność w danej dziedzinie, w tym z wykorzystaniem platformy INFOZAWODOWE.

 

OBSZAR III – działalność innowacyjno-rozwojowa:

  • zwiększanie transferu wiedzy i nowych technologii do edukacji, w tym upowszechnianie innowacji w danej dziedzinie oraz wyników badań i analiz dotyczących dziedziny,
  • upowszechnianie transformacji ekologicznej i cyfrowej w danej dziedzinie
  • upowszechnianie nowatorskich rozwiązań w kształceniu zawodowym związanych z daną dziedziną.

 

OBSZAR IV – działalność doradczo-promocyjna:
• wsparcie szkół i placówek systemu oświaty oraz uczelni w realizacji doradztwa zawodowego,
• promocja zawodów i kształcenia w danej dziedzinie,
• wspieranie osób z niepełnosprawnościami w wejściu na rynek pracy w danej dziedzinie.

 

Facebook
YouTube
Skip to content